kocaeli Düğün Fotoğrafçısı

Albüm Fotoğraflarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Madde

Albüm için fotoğraf seçimi, en az düğün fotoğrafçısı seçimi kadar zor olan konulardan biridir.Bir ömür bakacağınız, ailenize, arkadaşlarınıza ve ileride çocuklarınıza dahi göstereceğiniz albümlerinizde fotoğrafların seçimi çok önemlidir.Biz de bu konuda çiftlerimize yardımcı olması için bir yazı ele aldık.

En baştan başlamak gerekirse;

1-Size göndermiş olduğumuz linkten fotoğrafları ilk 7 gün içerisinde bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.(7 gün sonrasında link otomatik olarak silinir.)

 

 

 

 

2-İndirmiş olduğunuz fotoğrafların kodları mevcuttur.Bu kodlar 338A1232 veya IMG2030 gibi kodlardır.Beğendiğiniz fotoğrafların kodlarını bir yere not almalısınız.

3-Düğün albümleri için ideal fotoğraf sayısı ortalama 35 adettir.Fotoğraf sayısı arttıkça kolajın küçüleceğini unutmamalısınız.

4-Fotoğrafı seçerken fotoğrafın karanlık veya aydınlık olması kriteriniz olmamalı.Tüm fotoğraflarımız yüksek çözünürlüklü RAW formatında çekildiği için ideal ışık ayarlamasını Photoshop işlemiyle birlikte yapıyoruz.

 

5-Albümde belli bir uyumun olması için fotoğraflarınızı gruplandırmanız daha faydalı olacaktır.Örneğin; ormanlık alanda çekilenler, sahilde çekilenler, bozkırda çekilenler gibi.Bir başka gruplandırma ise ışığa göre olmalıdır.Örneğin album genel hatlarıyla başlangıç sayfaları; gündüz, orta sayfalar; günbatımı, son sayfa; gece çekimi gibi…(Bu gruplandırmalar bizim tarafımızdan yapılmakta ancak örneğin gece çekiminden olan tek fotoğraf sayfanın anlam bütünlüğünü bozduğu için çiftlerimizle tekrar iletişime geçip ilave bir kaç gece fotoğrafı daha seçmesini isteyebiliyoruz bu da album işleme süresini daha da uzatmaktadır.)

6-Fotoğrafları eşinizle birlikte seçin.Tek başına alınan kararlarda diğer eş daha sonrasında fotoğrafı değiştirmek isteyebiliyor.Bu da album işlem süresine etki eden etmenlerden biri.

7-Doğallıktan yana olun.Fotoğraflarda sahte gülmediğiniz ve  gergin olmadığınız  fotoğrafları seçmelisiniz.

8-Sayfa içi benzer fotoğraflardan oluşan kolajı bizden isteyebilirsiniz.Örneğin; eşinizle kahkaha attığınız bir poz beğendiniz.Bu fotoğrafın önceki 1-2 saniyesini kolaj olarak seçmek albüme daha da renk katacaktır.

9-35 fotoğrafa ilave olarak detay fotoğraflarını da seçebilirsiniz.Bu albümünüze daha hoş bir görünüm verecektir.Örneğin; gelin buketi, yüzük, papyon, saat, yaprak vs. gibi…)

10-Not kısmına özel isteklerinizi iletebilirsiniz.Örneğin; burun düzeltme, kol inceltme gibi.

11-Fotoğraflarınızı itinayla seçin, kararsız kaldığınız durumlarda bizden yardım alabilirsiniz.

12-Daha sonrasında fotoğraf kodlarınızı sitemizden kolayca bize ulaştırabilirsiniz.

 

Umarım faydalı olmuştur.

Burçak Fotoğrafevi – Kocaeli Düğün fotoğrafçısı.